Jakie znaki wskazują na czyszczenie kanalizacji?
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie spotkał się z zatkaną kanalizacją. Do tego przykrego incydentu dochodzi w najmniej spodziewanym momencie, a wywołać go mogą zarówno źle wyrzucone odpady, jak i po prostu wieloletnie użytkowanie kanalizacji bez jej regularnego czyszczenia. Problem może nastąpić zarówno w naszym domu, jak i na zewnątrz w miejskiej infrastrukturze.
Kanalizacja, jak każdy sprzęt czy wyposażenie domu z czasem się zużywa. Regularnie przeprowadzamy remonty, aby zachować nasze mieszkania i domy w dobrym stanie, zapominając, że równie ważne jest dbanie o kanalizację – zarówno tę w obrębie domu, jak i cały system wodno-kanalizacyjny, który odprowadza nasze ścieki. Na czyszczenie kanalizacji decydujemy się najczęściej wtedy, gdy jest już ona niedrożna, tymczasem zanim to nastąpi pojawiają się pierwsza znaki świadczące o tym, że warto wezwać pogotowie kanalizacyjne.
Jak często czyścić kanalizację?
Do zapchania instalacji wodno-kanalizacyjnej może dojść z wielu powodów. To nie tylko nasze odpadki, ale również ziemia, korzenie drzew czy kamienie, które sprawią, że przepływ nieczystości będzie znacznie utrudniony. Aby zapobiec incydentowi zapchania kanalizacji od czasu do czasu warto poddać ją czyszczeniu.
Wiele miast decyduje się na taką usługę minimum jeden raz do roku, choć większe aglomeracje czyszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej metodą WUKO wykonują nawet dwa razy do roku. Dzięki temu zapobiegamy zapchaniu się studzienek kanalizacyjnych, jak i nagłych wybić kanalizacji, które powodują duży dyskomfort i utrudniają funkcjonowanie.
Jak poznać, że kanalizacja wymaga czyszczenia?
Zastanawiasz się, czy to już czas na czyszczenie kanalizacji? Warto sprawdzić pierwsze objawy! Jako pierwszy pojawia się nieprzyjemny zapach, który wydobywa się spod prysznica czy ubikacji. Jeśli wyczuwasz, że w twoim domu pojawia się zapach „szamba” oznacza to, że kanalizacja wymaga czyszczenia, bowiem przepływ ścieków jest utrudniony.
Drugim symptomem, który zwraca naszą uwagę jest wolny odpływ wody zarówno ze zlewu, jak i z pod prysznica. Wiele osób w takich momentach decyduje się na użycie środków chemicznych, jednakże jeśli po ich użyciu woda nadal nie ścieka tak, jak powinna, oznacza to że należy wezwać pogotowie kanalizacyjne.
Kolejną oznaką problemów z kanalizacją jest tak zwany obrzęk ziemi w okolicach studzienek kanalizacyjnych. W takim wypadku mamy 100% pewność, że doszło do zapchania systemu wodno-kanalizacyjnego i w najbliższym czasie dojdzie do jego rozszczelnienia, co skutkować będzie kosztowną naprawą.
Co zrobić w przypadku podejrzenia niedrożności instalacji wodno-kanalizacyjnej?
Już pierwszy znak, czyli nieprzyjemny zapach powinien być dla nas informacją by zamówić oczyszczanie systemu wodno-kanalizacyjnego. Oczywiście, bardzo często zwlekamy z decyzją do czasu, aż problem nie stanie się poważniejszy, jednak warto pamiętać, że usługa czyszczenia jest znacznie tańsza, niż naprawa całego systemu wodno-kanalizacyjnego.
Jeśli zauważysz jeden z pierwszych znaków zapchania systemu wodno-kanalizacyjnego koniecznie zadzwoń po firmę, która specjalizuje się w czyszczeniu WUKO. Zapobiegaj wysokim kosztom dbając równocześnie o swój komfort.