Jak udrożnić rurę prowadzącą do szamba?

Jak udrożnić rurę prowadzącą do szamba?

Jedną z najczęściej występujących usterek w czasie korzystania szamba jest zatkanie się rury. Może doprowadzić do nieprzyjemnych rezultatów, w tym do niebezpiecznych dla otoczenia wycieków. W artykule przybliżamy najskuteczniejsze metody pozwalające na szybkie udrożnienie rur do szamba. Podpowiadamy także co robić, aby uniknąć powstawania zatorów w przyszłości oraz jak zachować system orurowania w najlepszej kondycji.

Symptomy zapchanej rury do szamba 

Każdy właściciel lub zarządca zbiornika na nieczystości powinien regularnie kontrolować jego stan i nadzorować wszelkie niepokojące symptomy, mogące świadczyć o wystąpieniu usterek. W przypadku zapchanej rury prowadzącej do szamba, najczęściej zauważalnym objawem jest spowolnienie działania odpływu urządzeń sanitarnych lub ich całkowite zatrzymanie. Również nieprzyjemne zapachy, dochodzące z odpływów w kuchni lub w łazience, powinny zwrócić uwagę zarządcy na drożność rur do szamba. Warto też podkreślić, że występującym niekiedy symptomem są zmiany poziomu lustra wody w sedesie, zachodzące bez wyraźnego powodu, jak również bulgotanie, a w skrajnych przypadkach nawet wylewanie się wody.

Diagnoza i przyczyny zatkanej rury do szamba 

Zlokalizowanie miejsca wystąpienia zatoru to najważniejsze etap w planowaniu usuwania usterki. Warto rozpocząć od sprawdzenia, które dokładnie odpływy nie działają. Jeśli okaże się że wszystkie, zator powstał najprawdopodobniej w głównej rurze prowadzącej do szamba.

Wśród potencjalnych przyczyn zatorów wymienić można nadmierne nagromadzenie tłuszczy, resztek jedzenia, odpadków stałych (papier, chusteczki), a także uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcie rury lub rozszczelnienia.

Samodzielne udrażnianie rury prowadzącej do szamba 

Osoby pragnące samodzielnie wykonać udrażnianie rur, mogą skorzystać z dwóch prostych rozwiązań – zastosować chemię domową, lub też spirale/przepychacze.

W pierwszym przypadku polecamy stworzenie mieszanki złożonej z octu oraz dodanej do niego sody oczyszczonej. Jeśli zator w rurze jest niewielkich rozmiarów, taka pomoc powinna okazać się wystarczająca. Po zaaplikowaniu mieszanki, należy odczekać 30 minut, a następnie sprawdzić drożność odpływów. W przypadku bardziej wymagających zatorów, warto zastosować proporcje 3:1 (sody względem octu). Jeśli również rozwiązanie to okaże się nieskuteczne, można ściągnąć po specjalistyczną chemię do udrażniania odpływów.

Alternatywne rozwiązanie polega na zastosowaniu urządzeń mechanicznych, przede wszystkim spirali lub przepychaczy. O ile obsługa przepychaczki jest dość prosta i polega przede wszystkim na przełożeniu gumowego kielicha do odpływu, to spirala może okazać się bardziej wymagająca. Należy wprowadzić ją do odpływu (najlepiej napełnionego wodą), a następnie stopniowo przesuwać w głąb. Za pomocą rączki możemy powodować ruch spirali dookoła swojej osi, dzięki czemu będzie powodować odpadanie zatorów i osadów.