
Jak odpowiednio dbać o kanalizację?
Troska o stan kanalizacji to obowiązek spoczywający na każdym właścicielu lub zarządcy nieruchomości, w której znajduje się układ odprowadzający brudną wodę i nieczystości. Czyszczenie i regularne przeglądy kanalizacji skutecznie zapobiegają powstawaniu zatorów i innych mniej lub bardziej poważnych usterek. Poniżej udzielamy wskazówek skierowanych do prywatnych właścicieli domów i mieszkań, pragnących zadbać o bezpieczne i sprawne użytkowanie swojej kanalizacji.
ABC prawidłowego użytkowania kanalizacji
Przede wszystkim, do odpływów powinny trafiać wyłącznie zanieczyszczenia, z którymi kanalizacja sobie poradzi. Do takich należy zużyta, brudna woda, odchody oraz listki papieru toaletowego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do odpływu nie powinien trafiać tłuszcz i oleje wykorzystywane w kuchni, a także mleko, fusy z herbaty i kawy, resztki żywności lub plastikowe opakowania. Takie odpadki mogą odkładać się na ściankach kanalizacji, prowadząc do powstawania zatorów. Do kanalizacji nie należy wrzucać także listków ręcznika papierowego (z uwagi na ich grubość), akcesoriów do higieny intymnej, podpasek lub pieluch.
Szybka i skuteczna reakcja na bieżące problemy
Jeśli odpływ zaczyna pracować wolniej, ulega całkowitemu zatkaniu, lub wydobywają się z niego nieprzyjemne zapachy, warto reagować od razu. Najważniejsze domowe sposoby pozwalające szybko uporać się z niewielkiej rangi usterkami to przepychacz gumowy lub środki chemiczne do udrażniania. Nie należy niepokojących symptomów ignorować, tym bardziej, że ich przyczyny mogą być proste do usunięcia – włosy, fragmenty papieru lub waty kosmetycznej, osad z mydła, drobne cząstki stałe.
Czyszczenie kanalizacji można wykonać przy użyciu środków chemicznych dedykowanych do syfonów, pozwalających szybko i sprawnie usunąć typowo domowe przyczyny zatorów. Gwarantują także zachowanie właściwej flory bakteryjnej w odpływie, co dodatkowo działa konserwująco. Wbrew pozorom, obecność niektórych bakterii jest pożyteczna i sprzyja bezpiecznemu przebiegowi rozkładu zanieczyszczeń i innych procesów biologicznych.
Regularna konserwacja układu kanalizacji
W trakcie odbioru, system kanalizacji przychodzi proces inspekcji, który gwarantuje jego prawidłowe wykonanie i funkcjonalność w przyszłości. Warto powtarzać profesjonalne przeglądy, pomimo, że nie są tak zobowiązujące jak przeglądy instalacji gazowej lub kominowej. Najczęstszym powodem wykonania dodatkowych przeglądów kanalizacji są regularnie powtarzające się awarie o takim samym lub podobnym profilu. W nagłych i najbardziej pilnych sytuacjach należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie kanalizacyjne.
Każdy właściciel lokalu powinien we własnym zaglądać co jakiś czas pod zlew i umywalkę, a także kontrolować odpływy w pralce, zmywarce i innych sprzętach. Polecamy również sprawdzać szczelność syfonów, stabilność wszystkich połączeń gumowych oraz upewnić się, że w ich pobliżu nie znajduje się wyciekająca woda.